Follow Us on Twitter

Bafta TV awards 2008: Cranford and Gavin & Stacey among winners

Cranford

Story by Jack Foley

DAME Eileen Atkins won the battle of the Dames at this year’s Bafta Television Awards in London, pipping Cranford co-star Dame Judi Dench to the coveted best actress prize.

However, the BBC costume drama did not dominate the awards, as predicted, taking home only one of its four nominations.

Other main prizes went to comedy hits Gavin & Stacey and Harry Hill’s TV Burp, which basked in most of the glory.

BBC Three’s Gavin & Stacey beat talent shows Strictly Come Dancing and Britain’s Got Talent to the audience award, voted for by the public, while its co-writer and actor James Corden took home the prize for best comedy performance.

Harry Hill, meanwhile, won best entertainment performance and programme for the ITV show.

Other major awards went to Andrew Garfield, who was deservedly named best actor for his role in Boy A, Channel 4’s drama about a juvenile child-killer. He has since appeared alongside Tom Cruise and Robert Redford in war on terror movie Lions For Lambs.

Jimmy McGovern’s critically-acclaimed drama The Street landed the best drama series for the second year in succession, despite tough competition from the likes of Life On Mars and Skins.

And Holby City won a Bafta TV Award for the first time in the continuing drama category, beating favourites EastEnders, Emmerdale and The Bill – another soap, Coronation Street, hadn’t even been nominated.

Channel 4’s Britz, a controversial thriller about two young British Muslims, won the best drama serial prize, Ramsay’s Kitchen Nightmares was named best feature, Heroes scooped the international prize and another Iraq drama, The Mark of Cain, won best single drama.

One of the night’s highlights, however, came when Bruce Forsyth received Bafta’s highest accolade, the Academy Fellowship, in recognition of his “outstanding body of work”.

The terrific entertainer told assembled guests at London’s Palladium: “I’m feeling a bit emotional tonight. Bafta, this is as good as it gets. Thank you so much for the wonderful, wonderful honour.”

The main BAFA TV winners (in bold)…

Actor
ANDREW GARFIELD – Boy A (Channel 4)
TOM HARDY – Stuart: A Life Backwards (BBC Two)
MATTHEW MACFADYEN – Secret Life (Channel 4)
ANTONY SHER – Primo (BBC Four)

Actress
EILEEN ATKINS – Cranford (BBC One)
JUDI DENCH – Cranford (BBC One)
GINA MCKEE – The Street (BBC One)
KIERSTON WAREING – It’s A Free World (Channel 4)

Entertainment Performance
SIMON AMSTELL – Never Mind The Buzzcocks (BBC Two)
ALAN CARR & JUSTIN LEE COLLINS – The Friday Night Project (Channel 4)
STEPHEN FRY – QI (BBC Two)
HARRY HILL – Harry Hill’s TV Burp (ITV1)

Comedy Performance
PETER CAPALDI – The Thick of It (BBC Four)
JAMES CORDEN – Gavin and Stacey (BBC Three)
STEPHEN MERCHANT – Extras Christmas Special (BBC One)
DAVID MITCHELL – Peep Show (Channel 4)

Sky+AUDIENCE AWARD for the Programme of the Year
THE APPRENTICE
ANDREW MARR’S HISTORY OF MODERN BRITAIN
BRITAIN’S GOT TALENT
CRANFORD
GAVIN & STACEY
STRICTLY COME DANCING

Single Drama
BOY A – John Crowley, Lynn Horsford, Mark O’Rowe (Channel 4/Cuba Pictures)
COMING DOWN THE MOUNTAIN – Greg Brenman, Roanna Benn, Mark Haddon, Julie Anne Robinson (BBC One/Tiger Aspect Productions Ltd)
THE MARK OF CAIN – Tony Marchant, Nicola Shindler, Lynn Horsford, Marc Munden (Channel 4/Red Production Company)
THE TRIAL OF TONY BLAIR – Alistair Beaton, Simon Cellan-Jones, Hal Vogel, David Aukin (More 4/Daybreak Pictures)

Drama Series
LIFE ON MARS – Production Team (BBC One/Kudos Film and Television Ltd)
ROME – John Melfi, Anne Thomopoulos, Bruno Heller, Tim Van Patten (BBC 2/HBO)
SKINS – Production Team (E4/Company Pictures)
THE STREET – Production Team (BBC One/Granada Productions)

Drama Serial
BRITZ – Peter Kosminsky, David Aukin, Hal Vogel, Steve Clark-Hall (Channel 4/Daybreak Pictures)
CRANFORD – Sue Birtwistle, Simon Curtis, Heidi Thomas (BBC One/BBC Drama Productions/WGBH Boston in association with Chestermead Ltd)
FIVE DAYS – Paul Rutman, Otto Bathurst, Simon Curtis, Gwyneth Hughes (BBC One/BBC Drama Productions/HBO)
MURPHY’S LAW – Greg Brenman, Stephen Smallwood, Russell Lewis, Colm McCarthy (BBC One/Tiger Aspect Productions)

Continuing Drama
THE BILL – Johnathan Young, Tim Key, Maxwell Young, Robert Del Maestro (ITV1/TalkbackTHAMES)
EASTENDERS – Production Team (BBC One/BBC Drama Productions)
EMMERDALE – Keith Richardson, Kathleen Beedles, John Anderson, Tim Dynevor (ITV1/ITV Yorkshire)
HOLBY CITY – Production Team (BBC One/BBC Drama Productions)

International
CALIFORNICATION – Tom Kapinos, David Duchovny, Stephen Hopkins, Scott Winant (Five/Paramount)
FAMILY GUY – Seth MacFarlane, David A. Goodman, Chris Sheridan, Danny Smith (BBC Three/20th Century Fox)
HEROES – Tim Kring, Joe Pokaski, Paul Edwards, Dennis Hammer (BBC Two/SCI FI Channel/NBC Universal Television)
MY NAME IS EARL – Greg Garcia, Bobby Bowman, Henry Lange, Jr., Marc Buckland (Channel 4/Twentieth Century Fox)

Factual series
MEET THE NATIVES – Gavin Searle, Will Anderson, Andrew Palmer, Chris King (Channel 4/Keo Films)
PAUL MERTON IN CHINA – Mark Chapman, Paul Sommers, Barbie MacLaurin, Paul Merton (Five/Channel Five Broadcasting Ltd.)
TRIBE – Bruce Parry, Steve Robinson, Sam Organ (BBC Two/BBC Wales/Discovery Channel)
THE TOWER: A TALE OF TWO CITIES – Simon Ford, Rachel Innes-Lumsden, Anthony Wonke, Ines Cavill (BBC One/BBC)

News Coverage
BBC TEN O’CLOCK NEWS: WAR IN AFGHANISTAN – Craig Oliver, Huw Edwards, Alastair Lelthead, Thea Fairley (BBC One/BBC News)
CHANNEL 4 NEWS: IRAQ-THE SURGE – Jim Gray, Jon Snow, Krishnan Guru-Murthy, Ed Fraser (Channel 4/ITN)
ITV EVENING NEWS: ZIMBABWETHE TYRANNY AND THE TRAGEDY – Production Team (ITV1/ITV News)
SKY NEWSGLASGOW AIRPORT ATTACK – Alison O’Reilly, Rob Kirk, Alf Bowles (Sky News/Sky News)

Sport
BOAT RACE – John Watts, Tony Pastor, Paul McNamara (ITV1/ITV Sport Productions)
ITV F1: CANADIAN GRAND PRIX LIVE – Neil Duncanson, Gerard Lane, Kevin Chapman, Steve Aldous (ITV1/North One Television)
RUGBY WORLD CUP 2007: ENGLAND V FRANCE SEMI-FINAL – David Moss, Simon Moore, Paul McNamara (ITV1/ITV Sport Productions)
WIMBLEDONTHE MEN’S FINAL – Paul Davies, Carl Hicks, Jonathan Bramley, Bethan Evans (BBC One/BBC Sport)

Entertainment Programme
BRITAIN’S GOT TALENT – Richard Holloway, Andrew Llinares, Ben Thursby, Georgie Hurford-Jones (ITV1/TalkbackTHAMES in association with Syco TV)
HARRY HILL’S TV BURP – Spencer Millman, Peter Orton, Harry Hill (ITV1/Avalon Television Ltd)
HAVE I GOT NEWS FOR YOU – Jo Bunting, Nick Martin, Richard Wilson (BBC One/Hat Trick Productions Ltd)
STRICTLY COME DANCING – Martin Scott, Sam Donnelly, Clodagh O’Donoghue (BBC One/BBC)

Comedy Programme
THE ARMSTRONG & MILLER SHOW – Alexander Armstrong, Ben Miller, Jeremy Dyson, Mario Stylianides (BBC One/Hat Trick Productions Ltd)
FONEJACKER – Ed Tracy, Kayvan Novak, Helen Williams, Mario Stylianides (Channel 4/Hat Trick Productions Ltd)
RUSSELL BRAND’S PONDERLAND – Production Team (Channel 4/Vanity Productions)
STAR STORIES – Lee Hupfield, Elliot Hegarty, Kevin Bishop, Phil Clarke (Channel 4/Objective Productions)

Situation Comedy
BENIDORM – Derren Litten, Kevin Allen, Geoffrey Perkins (ITV1/Tiger Aspect Productions Ltd)
THE IT CROWD – Ash Atalla, Graham Linehan, Jamie Glazebrook, Barbara Wiltshire (Channel 4/TalkbackTHAMES)
PEEP SHOW – Sam Bain, Jesse Armstrong, Robert Popper, Becky Martin (Channel 4/Objective Productions)
THE THICK OF IT – Production Team (BBC Four/BBC Comedy)