Follow Us on Twitter

Bafta TV nominations: Cranford leads 2008 nominations

Cranford

Story by Jack Foley

THE BBC’s star-studded costume drama Cranford leads this year’s Bafta TV nominations with four nods, including best actress nominations for Dame Judi Dench and Dame Eileen Atkins.

The popular show is also in the running for best drama serial and the audience award.

The British Academy Television Awards, which are supported by Sky + in 2008, will be announced at London’s Palladium on Sunday, April 20 and include many categories, including the audience award chosen by members of the public.

Other keenly contested categories include the continuing drama series (or soaps), which finds EastEnders and Emmerdale up against Holby City and The Bill – but not Coronation Street.

In the entertainment programme shortlist, meanwhile, the BBC’s Strictly Come Dancing is up against Britain’s Got Talent, Harry Hill’s TV Burp and Have I Got News For You.

Another BBC favourite, time-travelling series Life on Mars is nominated for best drama series against last year’s winner The Street, as well as Rome and Skins.

While David Duchovny’s Golden Globe winning new series Californication is nominated in the best international series category alongside Heroes, Family Guy and My Name Is Earl.

Aside from Dames Judi and Eileen, the best actress category includes nods for Gina McKee (The Street) and Kierston Wareing (Channel 4’s It’s A Free World).

And the best actor category is between Andrew Garfield (Boy A), Tom Hardy (Stuart: A Life Backwards), Matthew MacFadyen (Secret Life) and Antony Sher (Primo).

The main BAFA TV nominations…

Actor
ANDREW GARFIELD – Boy A (Channel 4)
TOM HARDY – Stuart: A Life Backwards (BBC Two)
MATTHEW MACFADYEN – Secret Life (Channel 4)
ANTONY SHER – Primo (BBC Four)

Actress
EILEEN ATKINS – Cranford (BBC One)
JUDI DENCH – Cranford (BBC One)
GINA MCKEE – The Street (BBC One)
KIERSTON WAREING – It’s A Free World (Channel 4)

Entertainment Performance
SIMON AMSTELL – Never Mind The Buzzcocks (BBC Two)
ALAN CARR & JUSTIN LEE COLLINS – The Friday Night Project (Channel 4)
STEPHEN FRY – QI (BBC Two)
HARRY HILL – Harry Hill’s TV Burp (ITV1)

Comedy Performance
PETER CAPALDI – The Thick of It (BBC Four)
JAMES CORDEN – Gavin and Stacey (BBC Three)
STEPHEN MERCHANT – Extras Christmas Special (BBC One)
DAVID MITCHELL – Peep Show (Channel 4)

Sky+AUDIENCE AWARD for the Programme of the Year
THE APPRENTICE
ANDREW MARR’S HISTORY OF MODERN BRITAIN
BRITAIN’S GOT TALENT
CRANFORD
GAVIN & STACEY
STRICTLY COME DANCING

Single Drama
BOY A – John Crowley, Lynn Horsford, Mark O’Rowe (Channel 4/Cuba Pictures)
COMING DOWN THE MOUNTAIN – Greg Brenman, Roanna Benn, Mark Haddon, Julie Anne Robinson (BBC One/Tiger Aspect Productions Ltd)
THE MARK OF CAIN – Tony Marchant, Nicola Shindler, Lynn Horsford, Marc Munden (Channel 4/Red Production Company)
THE TRIAL OF TONY BLAIR – Alistair Beaton, Simon Cellan-Jones, Hal Vogel, David Aukin (More 4/Daybreak Pictures)

Drama Series
LIFE ON MARS – Production Team (BBC One/Kudos Film and Television Ltd)
ROME – John Melfi, Anne Thomopoulos, Bruno Heller, Tim Van Patten (BBC 2/HBO)
SKINS – Production Team (E4/Company Pictures)
THE STREET – Production Team (BBC One/Granada Productions)

Drama Serial
BRITZ – Peter Kosminsky, David Aukin, Hal Vogel, Steve Clark-Hall (Channel 4/Daybreak Pictures)
CRANFORD – Sue Birtwistle, Simon Curtis, Heidi Thomas (BBC One/BBC Drama Productions/WGBH Boston in association with Chestermead Ltd)
FIVE DAYS – Paul Rutman, Otto Bathurst, Simon Curtis, Gwyneth Hughes (BBC One/BBC Drama Productions/HBO)
MURPHY’S LAW – Greg Brenman, Stephen Smallwood, Russell Lewis, Colm McCarthy (BBC One/Tiger Aspect Productions)

Continuing Drama
THE BILL – Johnathan Young, Tim Key, Maxwell Young, Robert Del Maestro (ITV1/TalkbackTHAMES)
EASTENDERS – Production Team (BBC One/BBC Drama Productions)
EMMERDALE – Keith Richardson, Kathleen Beedles, John Anderson, Tim Dynevor (ITV1/ITV Yorkshire)
HOLBY CITY – Production Team (BBC One/BBC Drama Productions)

International
CALIFORNICATION – Tom Kapinos, David Duchovny, Stephen Hopkins, Scott Winant (Five/Paramount)
FAMILY GUY – Seth MacFarlane, David A. Goodman, Chris Sheridan, Danny Smith (BBC Three/20th Century Fox)
HEROES – Tim Kring, Joe Pokaski, Paul Edwards, Dennis Hammer (BBC Two/SCI FI Channel/NBC Universal Television)
MY NAME IS EARL – Greg Garcia, Bobby Bowman, Henry Lange, Jr., Marc Buckland (Channel 4/Twentieth Century Fox)

Factual series
MEET THE NATIVES – Gavin Searle, Will Anderson, Andrew Palmer, Chris King (Channel 4/Keo Films)
PAUL MERTON IN CHINA – Mark Chapman, Paul Sommers, Barbie MacLaurin, Paul Merton (Five/Channel Five Broadcasting Ltd.)
TRIBE – Bruce Parry, Steve Robinson, Sam Organ (BBC Two/BBC Wales/Discovery Channel)
THE TOWER: A TALE OF TWO CITIES – Simon Ford, Rachel Innes-Lumsden, Anthony Wonke, Ines Cavill (BBC One/BBC)

News Coverage
BBC TEN O’CLOCK NEWS: WAR IN AFGHANISTAN – Craig Oliver, Huw Edwards, Alastair Lelthead, Thea Fairley (BBC One/BBC News)
CHANNEL 4 NEWS: IRAQ-THE SURGE – Jim Gray, Jon Snow, Krishnan Guru-Murthy, Ed Fraser (Channel 4/ITN)
ITV EVENING NEWS: ZIMBABWETHE TYRANNY AND THE TRAGEDY – Production Team (ITV1/ITV News)
SKY NEWSGLASGOW AIRPORT ATTACK – Alison O’Reilly, Rob Kirk, Alf Bowles (Sky News/Sky News)

Sport
BOAT RACE – John Watts, Tony Pastor, Paul McNamara (ITV1/ITV Sport Productions)
ITV F1: CANADIAN GRAND PRIX LIVE – Neil Duncanson, Gerard Lane, Kevin Chapman, Steve Aldous (ITV1/North One Television)
RUGBY WORLD CUP 2007: ENGLAND V FRANCE SEMI-FINAL – David Moss, Simon Moore, Paul McNamara (ITV1/ITV Sport Productions)
WIMBLEDONTHE MEN’S FINAL – Paul Davies, Carl Hicks, Jonathan Bramley, Bethan Evans (BBC One/BBC Sport)

Entertainment Programme
BRITAIN’S GOT TALENT – Richard Holloway, Andrew Llinares, Ben Thursby, Georgie Hurford-Jones (ITV1/TalkbackTHAMES in association with Syco TV)
HARRY HILL’S TV BURP – Spencer Millman, Peter Orton, Harry Hill (ITV1/Avalon Television Ltd)
HAVE I GOT NEWS FOR YOU – Jo Bunting, Nick Martin, Richard Wilson (BBC One/Hat Trick Productions Ltd)
STRICTLY COME DANCING – Martin Scott, Sam Donnelly, Clodagh O’Donoghue (BBC One/BBC)

Comedy Programme
THE ARMSTRONG & MILLER SHOW – Alexander Armstrong, Ben Miller, Jeremy Dyson, Mario Stylianides (BBC One/Hat Trick Productions Ltd)
FONEJACKER – Ed Tracy, Kayvan Novak, Helen Williams, Mario Stylianides (Channel 4/Hat Trick Productions Ltd)
RUSSELL BRAND’S PONDERLAND – Production Team (Channel 4/Vanity Productions)
STAR STORIES – Lee Hupfield, Elliot Hegarty, Kevin Bishop, Phil Clarke (Channel 4/Objective Productions)

Situation Comedy
BENIDORM – Derren Litten, Kevin Allen, Geoffrey Perkins (ITV1/Tiger Aspect Productions Ltd)
THE IT CROWD – Ash Atalla, Graham Linehan, Jamie Glazebrook, Barbara Wiltshire (Channel 4/TalkbackTHAMES)
PEEP SHOW – Sam Bain, Jesse Armstrong, Robert Popper, Becky Martin (Channel 4/Objective Productions)
THE THICK OF IT – Production Team (BBC Four/BBC Comedy)