Follow Us on Twitter

Twelve Years A Slave and Nebraska lead Spirit Awards nominations

12 Years A Slave

Story by Jack Foley

STEVE McQeen’s Twelve Years A Slave and Alexander Payne’s Nebraska lead the nominees for the Film Independent Spirit Awards.

The former notched up seven nominations, including best feature and director (for McQueen) and best male lead for Chiwetel Ejiofor, who plays a free man kidnapped and sold into slavery.

While Nebraska claimed six, including feature, director (Payne) and best male lead for Bruce Dern, who stars as an old man on a befuddled quest to claim a $1 million prize that he hasn’t really won.

Also in the running for best film is Robert Redford sea-faring drama All Is Lost, the New York-set romantic comedy Frances Ha and the Coen brothers’ Inside Llewyn Davis, which takes a look at the Greenwich Village folk scene in the early ’60s.

Competing against Ejiofor and Dern for the best actor prize, which includes six, rather than five nominees, are Llewyn Davis’ Oscar Isaac, Fruitvale Station‘s Michael B. Jordan, Dallas Buyers Club‘s Matthew McConaughey, and, receiving his first Spirit nomination in any category, All Is Lost‘s Robert Redford.

The best actress category, meanwhile, will be contested by Cate Blanchett, for her performance in Woody Allen’s Blue Jasmine, Julie Delpy for Before Midnight (for which she also received a screenplay nomination), Gaby Hoffman for Crystal Fairy, Brie Larson for Short Term 12 and Shailene Woodley for The Spectacular Now.

The best director prize sees Slave‘s McQueen and Nebraska‘s Payne pitted against Lost‘s JC Chandor, as well as Upstream Colour‘s Shane Carruth and Mud‘s Jeff Nichols. That meant the Coens and Frances Ha‘s Noah Baumbach missed out.

But Mud, a Southern Gothic drama about two boys who encounter a fugitive (played by McConaughey) was also selected to receive the Indie Spirit’s Robert Altman Award, which is given to a film’s director (Nichols), its casting director (Francine Maisler) and its ensemble cast.

The best supporting actor category is notable for including a posthumous nomination for the late James Gandolfini for Enough Said. He is shortlisted along with Michael Fassbender (12 Years A Slave), Will Forte (Nebraska), Jared Leto (Dallas Buyers Club) and Keith Stanfield (Short Term 12).

And in the best supporting actress category, it’s Melonie Diaz for Fruitvale, Sally Hawkins for Blue Jasmine, Lupita Nyong’o for Twelve Years A Slave, Yolonda Ross for Go For Sisters and June Squibb for Nebraska.

The full list of nominees is as follows…

A complete list of nominees follows.

Best Feature
12 Years A Slave
All Is Lost
Frances Ha
Inside Llewyn Davis
Nebraska

BEST DIRECTOR
Shane Carruth, Upstream Color
J.C. Chandor, All Is Lost
Steve McQueen, 12 Years a Slave
Jeff Nichols, Mud
Alexander Payne, Nebraska

BEST SCREENPLAY
Woody Allen, Blue Jasmine
Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater, Before Midnight
Nicole Holofcener, Enough Said
Scott Neustadter & Michael H. Weber, The Spectacular Now
John Ridley, 12 Years a Slave

BEST FIRST FEATURE
Blue Caprice
Concussion
Nebraska
Afternoon Delight
The Inevitable Defeat of Mister and Pete

JOHN CASSAVETES AWARD
Computer Chess
Crystal Fairy
Museum Hours
Pit Stop
This is Martin Bonner

BEST FEMALE LEAD
Cate Blanchett, Blue Jasmine
Julie Delpy, Before Midnight
Gaby Hoffmann, Crystal Fairy
Brie Larson, Short Term 12
Shailene Woodley, The Spectacular Now

BEST MALE LEAD
Bruce Dern, Nebraska
Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave
Oscar Isaac, Inside Llewyn Davis
Michael B. Jordan, Fruitvale Station
Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club
Robert Redford All Is Lost

BEST SUPPORTING FEMALE
Melonie Diaz, Fruitvale Station
Sally Hawkins, Blue Jasmine
Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave
Yolonda Ross, Go For Sisters
June Squibb, Nebraska

BEST SUPPORTING MALE
Michael Fassbender, 12 Years a Slave
Will Forte, Nebraska
James Gandolfini, Enough Said
Jared Leto, Dallas Buyers Club
Keith Stanfield, Short Term 12

BEST CINEMATOGRAPHY
Sean Bobbitt, 12 Years a Slave
Benoit Debie, Spring Breakers
Bruno Delbonnel, Inside Llewyn Davis
Frank G. DeMarco, All Is Lost
Matthias Grunsky, Computer Chess

BEST EDITING
Shane Carruth & David Lowery, Upstream Color
Jem Cohen & Marc Vives, Museum Hours
Jennifer Lame, Frances Ha
Cindy Lee, Una Noche
Nat Sanders, Short Term 12

BEST DOCUMENTARY
20 Feet From Stardom
After Tiller
Gideon’s Army
The Act of Killing
The Square

BEST INTERNATIONAL FILM
A Touch of Sin (China)
Blue is the Warmest Color (France)
Gloria (Chile)
The Great Beauty (Italy)
The Hunt (Denmark)