Follow Us on Twitter

Bafta TV Awards 2009: The winners in full

Mad Men

Compiled by Jack Foley

THE 2009 British Academy Television Awards will take place in London on April 26, 2009. The full list of winners and nominees is as follows (winners appear in bold).

Best actor
Stephen Dillane – The Shooting of Thomas Hurndall (Channel 4)
Jason Isaacs – The Curse of Steptoe (BBC Four)
Ken Stott – Hancock and Joan (BBC Four)
Ben Whishaw – Criminal Justice (BBC One)

Best actress
June Brown – EastEnders (BBC One)
Anna Maxwell Martin – Poppy Shakespeare (Channel 4)
Maxine Peake – Hancock and Joan (BBC Four)
Andrea Riseborough – Margaret Thatcher: The Long Walk to Finchley (BBC Four)

Best entertainment performance
Stephen Fry – QI (BBC Two)
Harry Hill – Harry Hill’s TV Burp (ITV1)
Anthony McPartlin & Declan Donnelly – I’m a Celebrity… Get Me Out of Here! (ITV1)
Jonathan Ross – Friday Night with Jonathan Ross (BBC One)

Best comedy performance
Rob Brydon – Gavin and Stacey (BBC Three)
Sharon Horgan – Pulling (BBC Three)
David Mitchell – Peep Show (Channel 4)
Claire Skinner – Outnumbered (BBC One)

Best single drama
Einstein and Eddington (BBC Two)
Hancock and Joan (BBC Four)
The Shooting of Thomas Hurndall (Channel 4)
White Girl (BBC Two)

Best drama serial
Criminal Justice (BBC One)
Dead Set (Channel 4)
The Devil’s Whore (Channel 4)
House of Saddam (BBC Two)

Best drama series
Doctor Who (BBC One)
Shameless (Channel 4)
Spooks (BBC One)
Wallander (BBC One)

Best continuing drama
The Bill (ITV1)
Casualty (BBC One)
EastEnders (BBC One)
Emmerdale (ITV1)

Best factual series
Amazon with Bruce Parry (BBC Two)
Blood Sweat and T-Shirts (BBC Three)
The Family (Channel 4)
Ross Kemp in Afghanistan (Sky One)

Best entertainment programme
The Friday/Sunday Night Project (Channel 4)
Harry Hill’s TV Burp (ITV1)
QI (BBC One)
The X Factor (ITV1)

Best situation comedy
The Inbetweeners (Channel 4)
The IT Crowd (Channel 4)
Outnumbered (BBC One)
Peep Show (Channel 4)

Best comedy programme
Harry and Paul (BBC One)
The Peter Serafinowicz Show (BBC Two)
Star Stories (Channel 4)
That Mitchell and Webb Look (BBC Two)

Best single documentary
A Boy Called Alex (Channel 4)
Chosen (Channel 4)
The Fallen (BBC Two)
Thriller in Manila (More 4)

Best feature
The Apprentice (BBC One)
Celebrity MasterChef (BBC One)
The Choir: Boys Don’t Sing (BBC Two)
Top Gear (BBC Two)

Best international show
The Daily Show with Jon Stewart (More 4)
Dexter (ITV1)
Mad Men (BBC Four)
The Wire (FX)

Best specialist factual
Blood and Guts: A History of Surgery (BBC Four)
Life in Cold Blood (BBC One)
Lost Land of the Jaguar (BBC One)
Stephen Fry and the Gutenberg Press: The Machine That Made Us (BBC Four)

Best current affairs
Saving Africa’s Witch Children – Dispatches (Channel 4)
Mum Loves Drugs, Not Me – Dispatches (Channel 4)
Omagh: What the Police Were Never Told – Panorama (BBC One)
Ross Kemp: A Kenya Special (Sky One)

Best news coverage
Channel 4 News (Channel 4)
News at Ten – Chinese Earthquake (ITV1)
Sky News – Canoe Man (Sky News)
Sky News – Mumbai (Sky News)

Best sport
Cheltenham Gold Cup – Denman v Kauto Star (Channel 4)
ITV1 F1: Brazilian Grand Prix (ITV1)
Olympics 2008 (BBC One)
Wimbledon – The Men’s Final (BBC One)

Best interactivity
Bryony Makes a Zombie Movie (BBC Three)
Embarrassing Bodies Online (Channel 4)
Merlin (BBC One)
Olympics 2008 (BBC One)

Audience award
Skins
The Apprentice
Coronation Street
Outnumbered
Wallander
The X Factor

Back to main story