Follow Us on Twitter

BAFTA TV Awards 2014: The winners in full

The IT Crowd

THE full list of winners (and nominees) for the 2014 BAFTA TV Awards is as follows…

Leading actor
Jamie Dornan – The Fall (BBC Two)
Sean Harris – Southcliffe (Channel 4)
Luke Newberry – In The Flesh (BBC Three)
Dominic West – Burton and Taylor (BBC Four)

Leading actress
Helena Bonham Carter – Burton and Taylor (BBC Four)
Olivia Colman – Broadchurch (ITV)
Kerrie Hayes – The Mill (Channel 4)
Maxine Peake – The Village (BBC One)

Supporting actor
David Bradley – Broadchurch (ITV)
Jerome Flynn – Ripper Street (BBC One)
Nico Mirallegro – The Village (BBC One)
Rory Kinnear – Southcliffe (Channel 4)

Supporting actress
Shirley Henderson – Southcliffe (Channel 4)
Sarah Lancashire – Last Tango in Halifax (BBC One)
Claire Rushbrook – My Mad Fat Diary (E4)
Nicola Walker – Last Tango in Halifax (BBC One)

Entertainment performance
Anthony McPartlin and Declan Donnelly – Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway (ITV)
Charlie Brooker – 10 O’Clock Live (Channel 4)
Sarah Millican – The Sarah Millican Television Programme (BBC Two)
Graham Norton – The Graham Norton Show (BBC One)

Female performance in a comedy programme
Frances de la Tour – Vicious (ITV)
Kerry Howard – Him & Her: The Wedding (BBC Three)
Doon Mackichan – Plebs (ITV2)
Katherine Parkinson – The IT Crowd (Channel 4)

Male performance in a comedy programme
Richard Ayoade – The IT Crowd (Channel 4)
Matthew Baynton – The Wrong Mans (BBC Two)
James Corden – The Wrong Mans (BBC Two)
Chris O’Dowd – The IT Crowd (Channel 4)

Single drama
An Adventure in Space and Time – Mark Gatiss, Matt Strevens, Terry McDonough, Caroline Skinner (BBC Wales/BBC America/BBC Two)
Black Mirror: Be Right Back – Barney Reisz, Charlie Brooker, Owen Harris (Zeppotron/Channel 4)
Complicit – Guy Hibbert, Niall MacCormick, Kevin Toolis, Jolyon Symonds (Many River Films/Channel 4)
The Wipers Times – David Parfitt, Andy De Emmony, Ian Hislop, Nick Newman (Trademark Films/BBC Two)

Mini-series
The Fall – Allan Cubitt, Jakob Verbruggen, Julian Stevens, Gub Neil (Fables Lts/Artists Studio/BBC Two)
The Great Train Robbery – Production Team (World Productions/BBC One)
In The Flesh – Hilary Martin, Ann Harrison-Baxter, Dominic Mitchell, Jonny Campbell (BBC Drama Production Salford/BBC America/BBC Three)
Southcliffe – Tony Grisoni, Sean Durkin, Peter Carlton, Derrin Schlesinger (Warp Films/ Channel 4)

Drama series
Broadchurch – Production Team (Kudos and Imaginary Friends [a co-production]/ITV)
My Mad Fat Diary – Tom Bidwell, Greg Brennan, Roanna Benn, Jude Liknaitzky (Tiger Aspect Productions/E4)
Top of the Lake – Emile Sherman, Iain Canning, Jane Campion, Philippa Campbell (See-Saw Films/BBC Two)
The Village – Production Team (Company Pictures/BBC One)

Soap and continuing drama
Casualty – Production Team (BBC Drama Productions/BBC One)
Coronation Street – Production Team (ITV Studios/ITV)
EastEnders – Production Team (BBC Productions/BBC One)
Holby City – Production Team (BBC Drama Productions/BBC One)

International
Borgen – Adam Price, Tobias Lindholm, Jannik Johansen, Camilla Hammerich (DR/BBC Four)
Breaking Bad – Vince Gilligan, Mark Johnson, George Mastras, Sam Catlin (High Bridge Productions, Inc and Gran Via Productions in association with Sony Pictures Television/Netflix)
House of Cards – Beau Willimon, David Fincher, Joshua Donen, Kevin Spacey (Donen/Fincher/Roth and Trigger Street Productions, Inc. in association with Media Rights Capital for Netflix/Netflix)
The Returned – Caroline Benjo, Fabrice Gobert (Haut et Court/Channel 4)

Factual series
Bedlam – David Nath, Amy Flanagan, Rupert Houseman, Peter Beard (The Garden Productions/Channel 4)
Educating Yorkshire – David Brindley, Grace Reynolds, David Clews, Andrew Mackenzie-Betty (TwoFour Productions/Channel 4)
Keeping Britain Alive: The NHS in a Day – Magnus Temple, Amy Flanagan, Zac Beattie, Susannah Price (The Garden Productions/BBC Two)
The Route Masters: Running London’s Roads – Edmund Coulthard, Alistair Pegg, Matt Pelly, Simon Gilchrist (Blast! Films/BBC Two)

Specialist factual
David Attenborough’s Natural History Museum Alive – David Attenborough, Anthony Geffen, Mike Davis, Ian Smith (Collossus Productions/Sky 3D)
Martin Luther King and the March on Washington – John Akomfrah, Lina Gopaul, David Lawson (Smoking Dogs Films/BBC Two)
Richard III: The King in the Car Park – Simon Young, Julian Ware, Louise Osmond (Darlow Smithson/Channel 4)
Story of the Jews – Production Team (Oxford Film and Television/BBC Two)

Single documentary
28 Up South Africa – Angus Gibson, Jemma Jupp (Shiver/Aljazeera English/ITV)
The Day Kennedy Died – Leslie Woodhead, Lorraine McKechnie, Sue Summers (Finestripe Productions/ITV)
The Murder Trial – Nick Holt, Marina Parker, Kate Barker, Ben Brown (Windfall Films/ Channel 4)
The Unspeakable Crime: Rape – Sara Hardy, Blue Ryan, Emma Hindley, Gwyn Jones (Goldstar Productions/BBC One)

Features
The Choir: Sing While You Work – Gareth Malone, Tim Carter, Rachel Morgan, Stuart Froude (Twenty Twenty Television/BBC Two)
Grand Designs – Kevin McCloud, Fiona Caldwell, Rob Gill, John Lonsdale (Boundless [part of FremantleMedia UK]/Channel 4)
The Great British Bake Off – Annabel Beattie, Amanda Westwood, Samantha Beddoes, Simon Evans (Love Productions/BBC Two)
Long Lost Family – Production Team (Wall To Wall Productions/ITV)

Reality and constructed factual
The Big Reunion – Production Team (Potato for ITV Studios/ITV2)
Dragons’ Den – Ceri Aston, Steven Handley, Paul Newton, Angela Williams (BBC Entertainment Production Salford/BBC Two)
Gogglebox – Tania Alexander, Paul Broadbent, Chantal Boyle (Studio Lambert/Channel 4)
The Undateables – Luke Sewell, Sarah Spencer, Amelia Hann, Walter Luzzolino (Betty TV/Channel 4)

Current affairs
The Cruel Cut – Richard McKerrow, Kieran Smith, Vicki Cooper, Leyla Hussein (Love Productions/Channel 4)
The Hunt for Britain’s Sex Gangs (Dispatches) – Production Team (Hardcash Productions/Channel 4)
North Korea: Life Inside the Secret State (Dispatches) – Production Team (Quicksilver Productions/Channel 4)
Syria: Across the Lines (Dispatches) – Anna Hall, Tazeen Ahmad, Brian Woods (True Vision/Channel 4)

News coverage
Channel 4 News – Production Team (ITN/Channel 4)
ITV News at Ten: Woolwich attacks – Production Team (ITN for ITV News/ITV)
The Dale Cregan Verdict: North West Tonight Special – Production Team (BBC News/Northwest Tonight Special/BBC One)
The Lee Rigby Trial: ITV Granada Reports – Production Team (ITV Granada/ITV)

Sport and live event
Bollywood Carmen Live – Production team – (BBC Sports/BBC Three)
Glastonbury 2013 – Production Team (BBC Music Productions/BBC Two)
The Ashes 2013 – First test, Day five Production Team (BSKYB, Sky Sports/Sky Sports 2)
Wimbledon Men’s Final – Production Team (BBC Sports/BBC One)

Entertainment programme
Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway – Production Team (ITV Studios/Mitre TV Ltd/ITV)
Derren Brown: The Great Art Robbery – Derren Brown, Anthony Owen, Martin Dance, Martin Turner (Objective Productions/Channel 4)
Dynamo: Magician Impossible – Lucy Ansbro, Dan Albion, Alex Hartman, Debbie Young (Phil McIntyre Television/Inner Circle Films/Red Rocket/Watch)
Strictly Come Dancing – Production Team (BBC Entertainment/BBC One)

Comedy and comedy entertainment programme
The Graham Norton Show – Production Team (So Television/BBC One)
A League of Their Own – Danielle Lux, Murray Boland, David Taylor, Jim Pullen (CPL Productions/Sky One)
The Revolution Will be Televised – Jolyon Rubinstein, Heydon Prowse, Mark Talbot, Joe Wade (Hat Trick Productions/BBC Three)
Would I Lie to You? – Peter Holmes, Ruth Phillips, Rachel Ablett, Barbara Wiltshire (Zeppotron/BBC One)
Situation comedy
Count Arthur Strong – Steve Delaney, Graham Linehan, Richard Boden (Retort/Komedia/Delightful Industries co-production/BBC Two)
Him & Her: The Wedding – Kenton Allen, Stefan Golaszewski, Lyndsay Robinson, Richard Laxton (Big Talk Productions/BBC Three)
The IT Crowd – Graham Linehan, Richard Boden ( Retort [part of FremantleMedia UK]/Channel 4)
Toast of London – Kate Draughton, Arthur Matthews, Matt Berry, Michael Cumming (Objective Productions/Channel 4)

Radio Times Audience Award (voted for by members of the public)
Breaking Bad
Broadchurch
Doctor Who: Day of the Doctor
Educating Yorkshire
Gogglebox
The Great British Bake Off

Back to main story